Skupe biljne vrste koje možemo da zasadimo

Skupe biljne vrste koje možete zasaditi

Ove biljne vrste jako dobro uspevaju na našim prostorima, a kada želimo da ih kupimo budu dosta skupe. Neke od ovih vrsta se mogu saditi i u manjem dvorištu, a neke uspevaju čak i u saksiji na terasi.u svojim dvorištima ili čak u saksijama na terasama. Za one koji imaju veće zamljište može biti veoma unosan posao.

Borovnica

Borovnica je jedna od najvrednijih biljaka koje možete zasaditi u Srbiji. Prinosi po hektaru mogu da dostignu od 10 do 15 tona, u zavisnosti od sorte i uslova uzgoja. Cena svežih borovnica na tržištu može da se kreće između 400 i 800 dinara po kilogramu. Borovnice zahtevaju kiselo zemljište i dovoljno vlage, a mogu se saditi i u većim saksijama ako nemate dovoljno prostora u dvorištu.

Jagoda

Jagode su izuzetno popularne i tražene voćke. Jagode se mogu uzgajati i u manjim dvorištima i čak u saksijama, što ih čini pogodnim za urbane baštovane. 

Aronija

Aronija daje jako veliki prinos, a ne zauzima mnogo prostora. Od svega 2-3 grma se može dobiti i 10kg aronije, što je za lične potrebe i više nego dovoljno. Aronija se kod nas retko prodaje sveža i smrznuta, a matični sok od aronije se dosta ceni i njegova cena je veća. Aronija ne zahteva posebnu negu, dosta je otporna biljka, otporna i na mraz.

Višnja

Višnje su voćka koja daje stabilne prinose i može se koristiti za različite namene, od sokova do džemova. Prinos može biti veliki, ali nema visoku cenu kao sveža voćka. Više se naplaćuje kada je smrznuta, sušena ili proizvodi od višnje. Višnja je relativno jednostavna za uzgoj i može se saditi u većim dvorištima.

Žalfija

Žalfija je lekovita biljka koja se koristi kao začin i kao čaj. Uzgaja se uglavnom na manjim površinama, a cena suve žalfije može dostići i do 2.000 dinara po kilogramu. Može se uzgajati u saksijama na terasi ili balkonu, što je čini odličnom biljkom za urbane sredine.

Nar

Nar je egzotična voćka koja se sve više uzgaja i u Srbiji. Nar se najbolje uzgaja u toplijim krajevima Srbije, a sve češće ga viđam i u Beogradskim dvorištima. Odličan je jer i kada sazri može duže da stoji do konzumiranja.

Lešnik

Lešnik je jedno od najtraženijih orašastih plodova na tržištu. Prinosi lešnika mogu biti od 2 do 4 tone po hektaru, a cena jezgra lešnika može ići i do 1.500 dinara po kilogramu. Lešnik se može uzgajati i u manjim voćnjacima, a zahteva minimalno održavanje.

Malina

Malina je voćka koja je simbol Srbije. Prinosi po hektaru mogu biti između 8 i 12 tona. Može se uzgajati u dvorištima za kućnu upotrebu, ali ona jeste malo osetljivija biljna vrsta pa joj treba potpora i nega.

Kesten

Kesten kao simbol jeseni u prodavnicama može imati jaču cenu. Najčešće se konzumira pečeni kesten ili u obliku kesten pirea. Kesten može biti stabilan prihod, ali na većim imanjima. Kesten zahteva posebne uslove zemljišta pa je pogodan za sadnju na većim imanjima i vikendicama.

Da li imate neku od ovih biljnih vrsta, a koju biste voleli da imate?

Ukoliko želite da promenite svoje navike možete zakazati uživo ili online konsultacije na planishraneig@gmail.com ili se javite na Instagram stranicu.

 
Tamara Tanasković
Specijalista strukovni nutricionista-dijetetičar

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *