Kada kažemo lekovito bilje i na njegovu upotrebu uglavnom pomislimo na čajeve ili na neke koncetrate ovih biljaka. Lekovito bilje možemo i svakodnevno da koristimo kao začine u kuhinji i tako unapredimo naše zdravlje.
Koje lekovito/začinsko bilje možemo da koristimo svaki dan?
Izdvajam svoje omiljene lekovite biljke, koje uvek imam u kući i najviše ih koristim za spremanje jela ili čajeve.
Kamilica
Najčešće se koristi za pripremu čaja, koji ima umirujući efekat. Može se dodavati u dezerte poput keksa i pudinga. Bogata antioksidansima, pomaže kod nesanice, smiruje probavne tegobe i upale.
Nana
Kod nas se najčešće sprema kao čaj, ali može se dodati kao začin salati ili nekim jelima, sosevi, supe i potaži, osvežavajuća pića, smutiji, zdravi sladoledi ili kao dekoracija. Pomaže varenju, osvežava dah i deluje antiinflamatorno. Sadrži vitamin C i mangan.
Ruzmarin
Koristi se za marinade, pečenja, ribu i meso, grilovano povrće i krompir, supe i hleb. Bogat antioksidansima, pomaže u jačanju imuniteta i poboljšava cirkulaciju.
Žalfija
Dodaje se u supe, sosove, testenine i jela sa piletinom ili svinjetinom. Može se koristiti i za čaj. Antimikrobna svojstva, poboljšava memoriju i smanjuje upale.
Origano
Klasičan dodatak italijanskim jelima, picama, sosovima za testenine i salatama. Bogat vitaminima K i C, antioksidansima i antimikrobnim svojstvima. Podržava zdravlje srca.
Lovor
Koristi se za začinjavanje supa, variva, marinada i jela sa mesom. Kod nas obavezan pri kuvanju pasulja, sarmi i drugih zimskih, ,,teških” jela. List se uklanja pre posluživanja. Poboljšava varenje, smanjuje stres i bogat je mineralima poput kalcijuma i magnezijuma.
Đumbir
Može se kuvati kao čaj, dodavati u smutije, limunadu, potaže i supe. Može se dodavati i u zdrave verzije zimskih keksića i energetskih kuglica. Smanjuje mučninu, poboljšava cirkulaciju i ima snažno antiinflamatorno dejstvo.
Peršun
Koristi se svež ili sušen u supama, salatama, umacima i jelima sa mesom ili povrćem. Može da se koristi i kao čaj u sušenom ili svežem obliku, a može biti i dodatak smutija. Bogat vitaminima A, C i K, kao i gvožđem. Ima diuretsko dejstvo.
Kurkuma
Dodaje se u smutije, limunadu, može se praviti kurkuma late, ide lepo uz sva jela sa pirničem, kinoom, povrćem, kao i uz povrće pečeno u rerni. Glavni sastojak kurkumin ima snažno antiinflamatorno i antioksidativno dejstvo. Podržava zdravlje jetre i mozga.
Navedene biljke se tradicionalno upotrebljavaju kod nas, osim kurkume i đumbira. Ostale biljke vrlo lako možete da uzgajate u saksijama i na terasi. Đumbir i kurkuma se mogu uzgajati kod nas, ali je potrebno malo više vremena, a u odnosu na ostale biljke.