Prirodno lečenje gljivica

prirodno lecenje glivica

Gljivične infekcije mogu biti veoma uporne i zahtevaju odgovarajuću medicinsku terapiju. Međutim, prirodni preparati mogu poslužiti kao korisna podrška u borbi protiv ovih infekcija, posebno u sprečavanju širenja gljivica i jačanju imuniteta. Biljni sastojci često se koriste kao dodatak terapijama, ali je važno zapamtiti da oni nikada ne treba da budu zamena za lekove koje prepisuje lekar.

Evo kratkog pregleda kako neke od najpopularnijih biljaka mogu pomoći u borbi protiv gljivičnih infekcija:

Tahebo
Ova biljka, poznata i kao Lapacho, ima snažna antifungalna svojstva koja mogu smanjiti infekcije izazvane gljivicama. Iako se koristi u narodnoj medicini za borbu protiv različitih gljivičnih oboljenja, tahebo treba koristiti isključivo kao dodatak terapiji, a ne kao njenu zamenu.

Ulje divljeg origana
Ulje divljeg origana bogato je karvakrolom, prirodnim spojem koji ima antimikrobna i antifungalna svojstva. Redovna upotreba može pomoći u smanjenju simptoma gljivičnih infekcija, ali je važno koristiti ga samo kao dodatak standardnoj terapiji.

Žalfija
Sa svojim antiseptičkim svojstvima, žalfija pomaže u smanjenju rasta gljivica na koži. Iako može biti korisna u nezi kože sklone infekcijama, preporučuje se njeno korišćenje kao deo preventivne nege.

Kombuha
Kombuha je bogata probioticima koji pomažu u održavanju zdrave mikroflore, što može doprineti prevenciji gljivičnih infekcija. 

Beli luk
Beli luk je čuven po svojim antimikrobnim svojstvima, koja pomažu u borbi protiv gljivica. Redovna konzumacija belog luka može doprineti opštem zdravlju organizma.

Kantarion
Ulje kantariona može umiriti kožu pogođenu gljivicama, a često se koristi za lečenje kožnih infekcija. Ukoliko ste na terapiji određenim lekovima ili se izlažete sunčevom zračenju nemojte koristiti kantarion.

Propolis
Propolis je poznat po svojim snažnim antifungalnim svojstvima i koristi se za prevenciju i tretman manjih gljivičnih infekcija.

Jabukovo sirće
Zahvaljujući svom alkalnom sastavu, jabukovo sirće pomaže u održavanju optimalne pH vrednosti kože, čime otežava rast gljivica.

Cimet
Cimet je poznat po svom antifungalnom dejstvu, a njegovi aktivni spojevi pomažu u suzbijanju širenja gljivica. 

Prirodni preparati mogu biti sjajna dopuna terapiji u borbi protiv gljivičnih infekcija, ali je važno imati na umu da oni nisu zamena za medicinsku terapiju. Uvek se posavetujte sa lekarom pre nego što započnete korišćenje bilo kog prirodnog leka kako biste bili sigurni da je bezbedno za vašu specifičnu situaciju. Kombinovanjem prirodnih metoda sa terapijom, možete podržati organizam u bržem oporavku i sprečavanju ponovne pojave gljivičnih oboljenja.

Ukoliko želite da promenite svoje navike možete zakazati uživo ili online konsultacije na planishraneig@gmail.com ili se javite na Instagram stranicu.

Tamara Tanasković
Specijalista strukovni nutricionista-dijetetičar

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *